< Atpakaļ

STUDIJU PROGRAMMA VADĪBAS ZINĪBU BAKALAURA AKADĒMISKĀ GRĀDA IEGŪŠANAI

Akta nr.: 99-16

Izdevējs: Senāts Statuss: Spēkā esošs

Dokumenta saturs:




VENTSPILS AUGSTSKOLA
EKONOMIKAS UN PĀRVALDĪBAS NODAĻA














STUDIJU PROGRAMMA


VADĪBAS ZINĪBU BAKALAURA
AKADĒMISKĀ GRĀDA
IEGŪŠANAI









Programmas direktors:
Dr.math. asoc.prof. Jānis Vucāns






1999
APSTIPRINĀTA
VeA Ekonomikas un pārvaldības nodaļas
sēdē 25.02.1999, protokola Nr. 19
Nodaļas vadītājs
_________________________ J.Vucāns
(paraksts)


APSTIPRINĀTA
VeA Senāta Mācību komisijas sēdē 13.04.1999,
protokola Nr. ________________
Mācību komisijas priekšsēdētājs
___________________________ J.Sīlis
(paraksts)

APSTIPRINĀTA
VeA Senāta sēdē 21.04.1999,
Lēmums Nr. 99–16, (prot.Nr.3)
Senāta priekšsēdētājs
___________________________ A.Klauss
(paraksts)














SATURS


1. Programmas anotācija…………………………………..4
2. Programmas vispārējs raksturojums…………………..4
3. Imatrikulācijas nosacījumi……………………………….7
4. Programmas galvenās studentiem izvirzāmās
prasības …………………………………………………. 7
5. Prasības studiju vērtēšanai un vērtēšanas kārtība,
akadēmiskā grāda piešķiršanas nosacījumi ...……... 7
6. Studiju programmas saturs ………………………….....9
7. Studiju plāns……………………………………………..12
8. Studiju programmas īstenošanas līdzekļi…………….13






















1.PROGRAMMAS ANOTĀCIJA
Vadības zinību bakalaura studiju programma ļauj iegūt bakalaura akadēmisko grādu vadības zinībās ar specializāciju kādā no sekojošiem virzieniem: vadības grāmatvedībā, finansu pārvaldībā, tirgvedības pārvaldībā, loģistikas pārvaldībā.
Studiju veids: klātiene, pilna laika studijas.
Studiju ilgums: četri akadēmiskie gadi (astoņi semestri).
Programmu veido trīs daļas :
1) Obligātā (A) daļa 98 kredītpunktu apjomā. Šajā daļā ietilpst pamatkursi ekonomikas, finansu, uzņēmējdarbības un pārvaldības teorijās, grāmatvedībā, kontrolingā, tirgzinībās, loģistikā, personālvadībā, stratēģiskajā un operatīvajā plānošānā, augstākajā matemātikā, statistikā un ekonometrijā, ekonomiskajā informātikā, tiesībās, loģikā, filozofijā, vadības psiholoģijā un pārvaldības ētikā.
2) Obligātās izvēles (B) daļa 53 kredītpunktu apjomā, kurā vismaz 20 kredītpunkti (aptuveni viens studiju semestris) ir atvēlēti specializācijas disciplīnām studenta izvēlētajā specializācijas virzienā, bet pārējiem kredītpunktiem atbilst izvēles kursi (no noteiktu kursu sarakstiem) tiesībās, svešvalodās, ekonomikā un ekonomikas kvantitatīvajās metodēs.
3) Brīvās izvēles (C) daļa vismaz 12 kredītpunktu apjomā, kurā tiek piedāvāti gan kursi lietišķās otrās svešvalodas apguvē, gan arī kursi vispārējā psiholoģijā, kultūras vēsturē, politoloģijā, politiskajā filozofijā, vadības socioloģijā, mūsdienu dabaszinātņu pamatproblēmās, ārzemju literatūras vēsturē u.c. Šajā daļā studentiem ir iespējams izvēlēties arī kursus, ko piedāvā Ventspils Tālākizglītības institūts, kas, pamatojoties uz sadarbības līgumu starp VeA un Ventspils Centrālo zinātnisko bibliotēku, darbojas uz VeA bāzes.
Programmas apjoms (kredītpunkti)
A daļā (obligātie kursi) 98
B daļā (izvēles kursi no noteiktu priekšmetu sarakstiem) 53
C daļā (brīvās izvēles kursi) vismaz 12
Kopā 163


2. PROGRAMMAS VISPĀRĒJS RAKSTUROJUMS

Programmas īstenošana tika uzsākta 1997. gada 1. septembrī – reizē ar Ventspils Augstskolas dibināšanu.

Programmas mērķis
Sagatavot kvalificētus pārvaldības speciālistus (menedžerus) Ventspils novada un Latvijas valsts iestādēm, kā arī valsts un privātām tautsaimnieciskām struktūrvienībām, vadoties no tā, lai viņu zināšanas un prasmes atbilstu pasaulē vispāratzītam standartam par pirmo akadēmisko grādu vadzinībās (business administration).


Programmas uzdevumi
Dot studentiem zināšanas un praktiskas iemaņas, kas tiem nepieciešamas gan pārvaldībā, gan praktiskajā uzņēmējdarbībā tās visdažādākajās formās, gan arī uzņēmējdarbības un ekonomisko procesu teorētiskajā analīzē. Nodrošināt, lai iegūtās zināšanas ļautu izprast un tālāk analizēt uzņēmumu kā elementu uzņēmējdarbības vidē. Izprast saiknes starp uzņēmumu un vidi un vadītāja lomu šo saikņu veidošanā.


Studiju programmas izvērtējums no Latvijas valsts un reģiona attīstības viedokļa
Ventspils novadam un Latvijas valstij vadības zinību bakalaura studiju programmā sagatavotie speciālisti ir nepieciešami, lai sagatavotu jaunu prasmīgu uzņēmumu vadītāju paaudzi, kura:
&#61558; pietiekami labi orientētos modernajā starptautiskajā uzņēmējdarbības vidē,
&#61558; prastu domāt un izteikties, izmantojot gan klasiskos gan arī modernos uzņēmējdarbības, ekonomikas, finansu utt. terminus un koncepcijas,
&#61558; būtu spējīga prasmīgi veikt uzņēmuma operatīvo un stratēģisko vadīšanu,
&#61558; spētu uzņemties profesionālo atbildību un pieņemt atbildīgus lēmumus.
Šobrīd un arī tuvākajā perspektīvā, kad Latvijas darba tirgu ir papildinājuši un vēl joprojām turpina papildināt ārzemju kapitāla vai jaukta kapitāla uzņēmumi, ir novērojams paaugstināts pieprasījums tieši pēc iepriekš minēto četru virzienu (vadības grāmatvedības, finansu pārvaldības, tirgvedības pārvaldības, loģistikas pārvaldības) speciālistiem ar ļoti labām svešvalodu zināšanām, kuri būtu studējuši atzītās Rietumu augstskolās. VeA izveidotā vadības zinību bakalaura studiju programma paredz to, lai konkurētspējīgas kvalitātes izglītības produktu ražotu un piedāvātu tepat uz vietas – Latvijā. Vispirms augstskolas produkcija - potenciālais, pietiekami kvalitatīvi izglītotais darbaspēks - tiks piedāvāta Ventspilij, tās rajonam un Kurzemes reģionam, jo četras minētās vadības zinību bakalaura studiju programmas specializācijas, pēc programmas veidotāju domām, ir tās, kuras sasaucas ar perspektīvo pieprasījumu tieši Ventspils un Rietumkurzemes darba tirgū.
Augstskolas vadības un docētāju kontakti ar Ventspils uzņēmējdarbības vidi šo pārliecību tikai nostiprina – tuvākajā nākotnē ir sagaidāma strauja finansu sistēmas attīstība, tālāk pilnveidojoties finansu starpnieku pakalpojumiem, attīstoties visa veida apdrošināšanas tirgiem. Gan finansu starpnieki, gan arī ražojošā, transporta un tranzīta biznesa pārstāvji izjūt asu deficītu pēc prasmīgiem mārketinga speciālistiem, kas spētu kvalitatīvi un rezultatīvi izpētīt potenciālos preču un pakalpojumu tirgus un palīdzētu tajos iespiesties. Tas pats sakāms arī par loģistiku – specializāciju, kas palīdz rast ērtākos un efektīvākos preču un izejvielu transportēšanas un pakalpojumu sniegšanas veidus un ceļus.

VeA ieinteresētība šīs programmas uzturēšanā, galvenokārt, ir saistāma ar iespēju caur šo studiju programmu tās saturam atbilstošajās jomās nostiprināt abpusēji izdevīgās saites ar Ventspils tranzītbiznesa kompleksu, ar citiem Latvijas valsts tautsaimniecības uzņēmumiem, kā arī ar pašvaldību un valsts pārvaldes iestādēm. Šo saišu pastāvēšana rada iespējas jauniem akadēmiskiem un lietišķa rakstura pētījumiem, kuru veikšana ir viena no VeA pamatfunkcijām.


Studiju programmas salīdzinājums ar līdzīgām studiju programmām Latvijas un ārvalstu augstskolās

Šobrīd Latvijā vadības zinību bakalaura studiju programma vēl tiek realizēta arī Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultātē.
Vadības zinību (business administration) studiju programmām gan pasaulē, gan nu jau arī Latvijā ir izveidojies zināms standarts par tajās obligāti iekļaujamajiem vispārīgajiem studiju kursiem. Šī standartizētā daļa ietver, piemēram, pamatkursus ekonomikas, finansu, uzņēmējdarbības un pārvaldības teorijās, grāmatvedībā, statistikā un augstākajā matemātikā, ekonomiskajā informātikā, tiesībās, filozofijā un psiholoģijā.
Ventspils Augstskola savu specifisko vietu Latvijas augstākās izglītības sistēmā, realizējot savu vadības zinību bakalaura studiju programmu , cenšas ieņemt, veidojot tādas šīs programmas izvēles daļas (t.i. – specializāciju daļas), kādas atbilst esošajam un potenciālajam darba tirgus pieprasījumam Latvijā, Eiropā un arī visā pasaulē.
Sākot ar trešo studiju gadu, vadības zinību bakalaura programmas studentiem tiks dota iespēja specializēties kādā no četriem virzieniem:
&#61623; vadības grāmatvedībā,
&#61623; finansu pārvaldībā,
&#61623; mārketinga pārvaldībā,
&#61623; loģistikas pārvaldībā.
Ventspils Augstskola savu darbību uzsāka 1997.gadā, tāpēc pirmie trešā studiju gada studenti uzsāks mācības tikai 1999.gada rudenī, taču jau pašlaik augstskolā ir izstrādāts minēto specializāciju vēlamais saturs un norit darbs pie docētāju kadru apzināšanas un atlases šo studiju nodrošināšanai. Visi specializāciju virzieni tiek veidoti tā, lai bez speciālo priekšmetu apguves tajos tiktu akcentēta tieši pārvaldības jeb menedžmenta loma.
Vadības zinību bakalaura studiju programmas atbilstību starptautiskiem standartiem Ekonomikas un pārvaldības studiju nodaļa nodrošina, uzturot ciešus kontaktus ar saviem ārzemju sadarbības partneriem Vācijā (Vestkistes profesionālā augstskola), Īrijā (Karlovas tehnoloģiskais institūts) un Norvēģijā (Agderas koledža), kā arī nodrošinot saviem labākajiem studentiem iespējas atsevišķus studiju periodus studēt un praktizēties ārzemēs. Ārzemju kontaktus izmanto arī nodaļas docētāji savas profesionālās kvalifikācijas pilnveidošanai.
VeA Ekonomikas un pārvaldības studiju nodaļa apzinās arī to, ka ilglaicīgā perspektīvā, mainoties pieprasījumam darba tirgū, tai jābūt savā darbībā maksimāli elastīgai, spējīgai ātri piemēroties situācijai. Līdz ar to arī tās realizētajām studiju programmām jābūt tādām, lai elastīgi un jaunajiem apstākļiem piemēroties spējīgi būtu gan esošie, gan arī augstskolu jau beigušie studenti. Uz to arī tiek virzīts nodaļas docētāju darbs.
Līdz šim Ventspils Augstskolas vadības zinību bakalaura studiju programma saturiski veidota tā, lai tā galvenajos vilcienos atbilstu Eiropas un Ziemeļamerikas universitātēs iedibinātajiem šādu programmu izveides pamatprincipiem. 1.pielikumā tabulas formā dots Ventspils Augstskolas studiju programmas satura, mērīta kredītpunktos, salīdzinājums ar vairāku ārzemju augstskolu līdzīgām studiju programmām.

Mācību prakses organizēšana
Tiek veicināta papildus (t.i. attiecībā pret bakalaura programmas izpildi neobligāta) iespēja studentiem praktizēties kādā no uzņēmumiem ar uzņēmējdarbības pārvaldību saistītā jomā. Prakses vietas nodrošināšana ir pašu studējošo ziņā, bet programmas docētāju pienākums ir savu zināšanu ietvaros konsultēt studentus par prakses vietas piemērotību praksei izvirzīto mērķu sasniegšanai. Atsevišķās situācijās prakses vietu piedāvājumi tiek izteikti arī ar VeA starpniecību (galvenokārt, tas attiecas uz prakses iespējām Ventspils uzņēmumos un ārvalstīs). Studiju programmas direktora nozīmēti docētāji no VeA puses pārrauga prakses norisi, palīdz studentiem ar praksi saistītu organizatorisku un profesionālu jautājumu kārtošanā. Prakses noslēgumā, katram studentam ir jāiesniedz studiju programmas direktoram vai viņa pilnvarotai personai pēc noteiktas formas uzrakstīta prakses atskaite, kura pēc tam publiski jāaizstāv. Par sekmīgu mācību praksi students saņem kredītpunktus atbilstoši prakses ilgumam, bet ne vairāk par 4 kredītpunktiem, kas atbilst divus mēnešus ilgai praksei. Students var atrasties mācību praksē arī vasaras mēnešos, kad auditoriju nodarbības augstskolā nenotiek

3. IMATRIKULĀCIJAS UN REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI
Atbilstoši VeA Imatrikulācijas noteikumiem (sk. pielikumā) par VeA vadības zinību bakalaura studiju programmas studentiem var kļūt Latvijas Republikas pilsoņi vai pastāvīgie iedzīvotāji, kā arī ārzemnieki, kas ieguvuši vispārējo vidējo izglītību, sekmīgi nokārtojuši iestājpārbaudījumus un izturējuši konkursu. Iestājpārbaudījumu laiku un saturu nosaka VeA iestājeksāmenu komisija.
Stājoties VeA un pretendējot uz studiju apmaksu no Latvijas valsts un Ventspils pilsētas pašvaldības budžeta līdzekļiem, vadības zinību bakalaura studiju programmas reflektantiem tiek organizēts konkurss ar pārbaudījumiem matemātikā un svešvalodā. Tiesības tikt uzņemtiem studiju programmā par budžeta līdzekļiem ārpus konkursa ir gadalgoto vietu ieguvējiem Latvijas, Eiropas vai Pasaules skolēnu olimpiādēs ekonomikā, matemātikā, datorzinātnēs, fizikā, ķīmijā.
Reflektanti, kuri uzņemšanas komisijai iesniedz sertifikātu par sekmīgi nokārtotu LR IZM centralizēto gala eksāmenu svešvalodā, tiek atbrīvoti no svešvalodas iestājeksāmena un tajā uzrādītais vērtējums viņiem tiek ieskaitīts kā šī eksāmena vērtējums.
Konkursu izturējušajiem reflektantiem ik gadu līdz konkursa komisijas norādītam datumam ir tiesības reģistrēties studijām atbilstošajā studiju programmā. Ja pēc minētā datuma viens vai vairāki no vadības zinību bakalaura studiju programmā konkursu izturējušajiem reflektantiem studijām šajā programmā nav reģistrējies, tad šīs reģistrēšanās tiesības rindas kārtībā pāriet pie nākamajiem pēc konkursa noteikumiem veiksmīgākajiem reflektantiem.
1997. un 1998. gadā vadības zinību bakalaura studiju programmā ik gadus tika uzņemti 70 studenti. Šāds pats uzņemamo skaits saglabājas arī 1999.gadā, bet sākot ar 2000. gadu VeA plāno šajā studiju programmā ik gadu uzņemt 120 studentus.

4. PROGRAMMAS GALVENĀS STUDENTIEM IZVIRZĀMĀS PRASĪBAS :
apgūt bāzes zināšanas pārvaldībā, ekonomikā, finansēs, uzņēmējdarbībā, grāmatvedībā, tirgvedībā, loģistikā, statistikā un augstākajā matemātikā, ekonomiskajā informātikā, tiesībās, filozofijā un psiholoģijā, kas nodrošina uzņēmumu pārvaldības izpratni;
padziļināti apgūt zināšanas vienā no sekojošām jomām: vadības grāmatvedībā, finansu pārvaldībā, tirgvedības pārvaldībā, loģistikā;
izprast ar uzņēmējdarbības pārvaldību saistītos psiholoģiskos un ētiskos aspektus;
papildināt un nostiprināt svešvalodu (angļu un/vai vācu) zināšanas ar uzņēmējdarbības pārvaldību saistītās jomās;
apgūt iemaņas lietot gan analītiskās metodes, gan arī kvantitatīvās metodes un datorus pārvaldības situāciju analīzē un lēmumu pieņemšanā;
veikt pastāvīgus pētījumus ( ne mazāk kā 10 nedēļu pilnas noslodzes jeb 10 kredītpunktu apjomā) izvēlētā vadības zinību apakšnozarē un rezultātus apkopot bakalaura darbā, kura līmenis atbilst zinātniskas publikācijas prasībām;
apliecināt studiju laikā iegūtās pamatzināšanas bakalaura eksāmenā.

5. PRASĪBAS STUDIJU VĒRTĒŠANAI UN VĒRTĒŠANAS KĀRTĪBA, AKADĒMISKĀ GRĀDA PIEŠĶIRŠANAS NOSACĪJUMI
Zināšanu vērtēšana atsevišķos studiju priekšmetos notiek pēc VeA pieņemtajām vērtēšanas normām – pēc 10 ballu skalas. Līdz ar to katram mācību priekšmetam atbilstošos kredītpunktus students iegūst, saņemot par šo priekšmetu sekmīgu vērtējumu diapazonā no 4 (gandrīz apmierinoši) līdz 10 (izcili). ). (Sk. Nolikumu par studentu zināšanu vērtēšanu VeA.)

Lai iegūtu vadības zinību bakalaura akadēmisko grādu jābūt sekmīgi izpildītām visām studiju programmas prasībām, ieskaitot bakalaura darba sekmīgu aizstāvēšanu un bakalaura eksāmena nokārtošanu. Pie bakalaura darba aizstāvēšanas un bakalaura eksāmena kārtošanas students tiek pielaists tikai pēc visu pārējo studiju programmā paredzēto akadēmisko saistību sekmīgas nokārtošanas.
Piešķirto akadēmisko grādu – vadības zinību bakalaurs – ar papildus ierakstu par apgūto specializāciju (apgūtajām specializācijām) (vadības grāmatvedībā, finansu pārvaldībā, tirgvedības pārvaldībā, loģistikas pārvaldībā) apliecina VeA izsniegts bakalaura diploms.
6. VeA Vadības zinību bakalaura STUDIJU PROGRAMMAS SATURS
N.p.k. Kursa nosaukums Kursa kredīts Pārbaudes forma Docētājs
A daļa (98 kredītpunkti)
Obligātie humanitārie priekšmeti (8 kredītpunkti)
1. Loģika un retorika 2 Eksāmens I.Šuvajevs
2. Filosofijas pamati 2 Eksāmens I.Šuvajevs
3. Pārvaldības psiholoģija 2 Eksāmens V.Reņģe
4. Pārvaldības ētika 2 Eksāmens A.Klauss, M.Klausa
Obligātie ekonomikas teorijas priekšmeti (10 kredītpunkti)
5. Mikroekonomika I 3 Eksāmens A.Jaunzems
6. Mikroekonomika II 3 Eksāmens A.Jaunzems
7. Makroekonomika 4 Eksāmens E.Kassalis
Obligātie priekšmeti uzņēmējdarbības un pārvaldības teorijā, darba organizēšanā un kontrolē
(20 kredītpunkti)
8. Uzņēmējdarbība I 3 Eksāmens A.Klauss
9. Uzņēmējdarbība II 3 Eksāmens A.Klauss
10. Pārvaldības teorija 4 Eksāmens A.Klauss
11. Plānošana 3 Eksāmens I.Geipele
12. Personālvadība 3 Eksāmens
13. Kontrolings 4 Eksāmens A.Klauss u.c.
Obligātie finansu un ārējās grāmatvedības priekšmeti (10 kredītpunkti)
14. Finansu teorijas pamati 3 Eksāmens J.Vucāns
15. Grāmatvedības pamati 2 Ieskaite I.Jansone, L.Ofkante
16. Finansu grāmatvedība 4 Eksāmens I.Jansone, L.Ofkante
17. Nodokļi un nodevas 1 Eksāmens
Obligātais izmaksu (vadības) grāmatvedības priekšmets (4 kredītpunkti)
18. Vadības grāmatvedība 4 Eksāmens I.Jansone, L.Ofkante
Obligātais tirgzinību priekšmets (4 kredītpunkti)
19. Tirgzinības 4 Eksāmens I.Geipele
Obligātais loģistikas priekšmets (4 kredītpunkti)
20. Loģistikas pamati 4 Eksāmens P.Zālīte
Obligātie matemātikas un kvantitatīvo metožu priekšmeti (16 kredītpunkti)
21. Matemātika 4 Eksāmens A.Jaunzems, I.Balode
22. Finansu matemātikas un
optimizācijas teorijas pamati 4 Eksāmens A.Jaunzems, I.Balode
23. Statistika 4 Eksāmens A.Jaunzems, I.Balode
24. Ekonometrija 4 Eksāmens A.Jaunzems, I.Balode
Obligātie ekonomikas informātikas priekšmeti (8 kredītpunkti)
25. Ekonomikas informātika I 4 Eksāmens
26. Ekonomikas informātika II 4 Eksāmens
Obligātais tiesību priekšmets (4 kredītpunkti)
27. Privāttiesības 4 Eksāmens A.Petrovskis
Bakalaura pārbaudījumi (10 kredītpunkti)
28. Bakalaura darbs 10 Aizstāvēšana ar atzīmi
29. Bakalaura eksāmens - Eksāmens

Izvēles kursi (B daļa ; izvēle no noteiktu priekšmetu sarakstiem ;
kopā jāsavāc vismaz 53 kredītpunkti,
no tiem vismaz 20 kredītpunkti – no izvēlētās specializācijas priekšmetu saraksta)
Kursa darbs izvēlētā virzienā (jāsavāc 4 kredītpunkti)
1. Kursa darbs 4 Aizstāvēšana ar atzīmi
Tiesību kursi (jāsavāc vismaz 5 kredītpunkti)
2. Starptautiskās privāttiesības 3 Eksāmens A.Petrovskis
3. Publiskās tiesības 2 Eksāmens A.Petrovskis
4. Civilprocesa pamati 2 Eksāmens A.Petrovskis
Darba organizācijas un aizsardzības kursi (jāsavāc vismaz 2 kredītpunkti)
5. Darba drošība un civilā aizsardzība 2 Eksāmens
6. Lietvedība un biroja darbības automatizācija 2 Eksāmens
Valodu kursi (jāsavāc vismaz 14 kredītpunkti)
7. Svešvaloda (angļu vai vācu) I 4 Eksāmens Lektori no Tulk. nod.
8. Svešvaloda (angļu vai vācu) II 4 Eksāmens Lektori no Tulk. nod.
9. Svešvaloda (angļu vai vācu) III 3 Eksāmens Lektori no Tulk. nod.
10. Svešvaloda (angļu vai vācu) IV 3 Eksāmens Lektori no Tulk. nod.
Ekonomikas izvēles kursi (jāsavāc vismaz 4 kredītpunkti)
11. Nauda un banku lietas 4 Eksāmens E.Kassalis
12. Ekonomiskās augsmes teorija 4 Eksāmens J.Vucāns
13. Starptautiskās ekonomiskās un finansu organizācijas un to funkcijas (arī Eiropas ekonomiskās integrācijas jautājumi) 2 Eksāmens E.Kassalis

Kvantitatīvo metožu izvēles kursi (jāsavāc vismaz 4 kredītpunkti)
14. Nacionālie konti un input – output analīze 2 Eksāmens A.Jaunzems
15. Skaitliskā optimizācija 2 Iekaite J.Vucāns
16. Optimizācijas lietišķās problēmas ekonomikā un vadības zinātnē 4 Eksāmens J.Vucāns
17. Operāciju pētīšana 4 Eksāmens A.Jaunzems, I.Balode

Izvēles kursi izvēlētās specializācijas virzienā (jāsavāc vismaz 20 kredītpunkti)
Skatīt specializācijas priekšmetu sarakstus

Brīvās izvēles (C daļas) kursi
(jāsavāc vismaz 12 kredītpunkti, vēlams – 16 kredītpunkti)
Kursi no Ventspils Augstskolas piedāvāto brīvās izvēles kursu saraksta




Specializāciju priekšmetu saraksti
N. Loģistikas pārvaldība
(P.Zālīte) Tirgvedības pārvaldība
(I.Geipele) Vadības grāmatvedība
(I.Jansone) Finansu pārvaldība
(J.Vucāns)
1. Transporta industrija un valsts
(4, eks., P.Zālīte)) Starptautiskās tirgzinības
(4, eks., I.Geipele) Finansu grāmatvedība II
( 4 , eks., I.Jansone, L.Ofkante)

2. Ievads kuģniecībā un ostu darbībā
(1, eks., ) Tirgus komuni-kāciju vadīšana
(2, eks.) Ārvalstu grāmatvedība
( 4 , eks., I.Jansone, L.Ofkante) Vērtspapīru darījumi
(3, eks., A.Klauss)
3. Loģistikas pārvaldība
(4, eks., P.Zālīte ) Uzņēmuma finansu analīze 6.sem
(2, eks., ) Revīzija un audits
(4 , eks., .Jansone, L.Ofkante ) Finansu likumdoša-na Latvijā
(2, eks., )
4. Ievads autotransportā
(1, eks., ) Tirgvedības plānošana
(4, eks.) Banku grāmatvedība
( 2 , eks., ) Finansu matemātika (tālākie jautājumi)
(2, eks., A.Jaunzems, J.Vucāns )
5. Transporta ekonomika
(3, eks., ) Tirgvedības vadīšana
(4, eks.) Apdrošināšanas grāmatvedība
( 2 , eks., ) Uzņēmuma finansu analīze) 6.sem
(3, eks., )
6. Ievads dzelzceļa transportā
(1, eks., ) Mārketinga pētīšana
(4, eks., ) Uzņēmumu novērtēšana
(2, eks., ) Investīcijas un vērtspapīru analīze
(4, eks., J.Vucāns)
7. Loģistika II
(3, eks., P.Zālīte) Kvalitātes vadīšana
(2, iesk., docētājs no RTU )
Muitas jautājumi
(2 , eks., )
Ievads apdrošināšanā : teorētiskie pamati, likumdošana,
veidi, prakse
(4, eks., J.Vucāns)
8. Ievads gaisa transportā
(1, eks., ) Mārketinga psiholoģija
(2, eks., ) Izmaksu grāmatvedība
(4, eks., ) Specseminārs (par finansu jautājumiem) (2, iesk.)
9. Pakalpojumu mārketings
(1, iesk.)
Specializācijas izvēles kursi un komentāri
1. Transporta projektu pārvaldība
(2, eks., ) Obligāts izvēles kurss : Starptautis-kās privāttiesības Datorgrāmatvedība varētu tikt pasnieg-ta Ekonomiskās informātikas priekšmetā Obligāts izvēles kurss ekonomikā :
Nauda un banku lietas
2. Ostu darbība un administrācija
(2, eks., ) Obligāts izvēles kurss : Starptautiskās ekonomiskās un finansu organizācijas un to funkcijas
(2, iesk.) Obligāts izvēles kurss :
Operāciju pētīšana
3. Apgādes ķēdes pārvaldība (3, eks.)
4. Obligāts izvēles kurss :
Operāciju pētīšana





7. VeA Vadības zinību bakalaura STUDIJU PLĀNS
N. A : Obligātie kursi \ Semestris 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
1. Loģika un retorika 2
2. Svešvaloda I 4
3. Matemātika 4
4. Mikroekonomika I 3
5. Uzņēmējdarbība I 3
6. Neobligāts brīvas izvēles kurss (C daļa ; ieteicams – Ievads datormācībā) (4)
7. Statistika 4
8. Svešvaloda II 4
9. Mikroekonomika II 3
10. Pārvaldības teorija 4
11. Grāmatvedības pamati 2
12. Uzņēmējdarbība II 3
13. Finansu matem. un optim. teor. pamati 4
14. Ekonometrija 4
15. Svešvaloda III 3
16. Brīvās izvēles kurss (C daļa ; ieteicams- vispārējā psiholoģija) 2
17. Filosofijas pamati 2
18. Makroekonomika 4
19. Finansu grāmatvedība 4
20. Finansu teorija 3
21. Tirgzinības 4
22. Loģistikas pamati 4
23. Svešvaloda IV 3
24. Pārvaldības psiholoģija 2
25. Privāttiesības 4
26. Vadības grāmatvedība 4
27. Plānošana 3
33. Kursa darbs 4
28. Brīvās izvēles kurss (C daļa ; ieteicams – vadības socioliģija) 2
29. Ekonomikas informātika I 4
30. Nodokļi un nodevas 1
31. Izvēles kurss tiesībās 3
32. Izvēles kursi specializācijā 6
34. Personālvadība 3
35. Pārvaldības ētika 2
36. Ekonomikas informātika II 4
37. Izvēles kurss ekonomikā 4
38. Izvēles kurss tiesībās 2
39. Izvēles kursi specializācijā 8
40. Brīvās izvēles kursi (C daļa) 4
41. Kontrolings 4
42. Izvēles kursi specializācijā 6
43. Izvēles kurss kvantitatīvajās metodēs 4
44. Brīvās izvēles kursi (C daļa) 4
45. Izvēles kurss darba organiz un aizsardz. 2
46. Bakalaura darbs 10
47. Bakalaura eksāmens -
163 20
(24) 24 22 24 19 20 18 16

8. STUDIJU PROGRAMMAS ĪSTENOŠANAS LĪDZEKĻI

Studiju programmu realizē Ventspils Augstskolas Ekonomikas un pārvaldības nodaļas docētāji:
Ineta Geipele, ekonomikas doktore, VeA asociētā profesore;
Andrejs Jaunzems, matemātikas doktors, VeA asociētais profesors;
Edgars Kassalis, ekonomikas doktors, VeA asociētais profesors;
Andris Klauss, ekonomikas doktors, VeA asociētais profesors;
Igors Šuvajevs, filozofijas doktors, VeA asociētais profesors;
Jānis Vucāns, matemātikas doktors, VeA asociētais profesors;
Antons Petrovskis, tiesību maģistrs, VeA docents;
Pēteris Zālīte, MBA, VeA docents,
Ilze Balode, matemātikas maģistre, VeA lektore;
Inga Jansone, ekonomikas maģistre, VeA lektore;
Līga Ofkante, ekonomikas maģistre, VeA lektore;
Valodu bloka kursus vadības zinību bakalaura studiju programmā nodrošina VeA Tulkošanas studiju nodaļas docētāji:
Maija Baltiņa, filoloģijas doktore, VeA asociētā profesore:
Astra Skrābane, filoloģijas doktore, VeA docente;
Ilze Ruža, filoloģijas maģistre, VeA lektore;
Ilze Straupmane, filoloģijas maģistre, VeA lektore;
Agnese Dubova, pedagoģijas maģistre, VeA lektore;
Maruta Koha, pedagoģijas maģistrante, VeA lektore;
Dace Korna, filoloģijas maģistrante, VeA lektore; Diāna Pavlovska, pedagoģijas maģistrante, VeA asistente;
Lāsma Sīle, pedagoģijas maģistrante, VeA asistente;
Ieva Vizule, pedagoģijas maģistrante, VeA asistente.
Bez tam atsevišķus kursus pasniedz arī docētāji no citām Latvijas Augstskolām:
Vija Sīle, filozofijas doktore, P. Stradiņa universitātes asociētā profesore;
Viesturs Reņģe, psiholoģijas doktors, Latvijas Mākslas akadēmijas prof.;
u.c.

Studiju programmas finansējums
Studiju programma pašlaik pilnībā tiek finansēta no Ventspils pilsētas pašvaldības budžeta līdzekļiem.
Pamatojoties uz Latvijas Republikas Ministru Kabineta 1997. gada 23. jūlija rīkojumu Nr. 384 un 1997. gada 1. septembra līgumu starp LR MK un Ventspils pilsētas domi “Par Ventspils Augstskolas finansēšanu”, vadības zinību bakalaura studiju programmu, sākot ar 1999.gadu, paredzēts finansēt no valsts budžeta un Ventspils pilsētas pašvaldības budžeta līdzekļiem IZM noteiktā studiju vietu skaita (studējošiem par budžeta līdzekļiem) ietvaros.

Studiju programmas materiālās un informatīvās bāzes nodrošinājums
Studiju procesa nodrošināšanai vadības zinību bakalaura studiju programmā tiek izmantota Ventspils Augstskolas materiālā un informatīvā bāze. Nodarbības studiju programmā studējošajiem notiek Ventspils Augstskolas telpās Ventspilī, Inženieru ielā 101. Studējošie mācību procesā izmanto Ventspils Centrālās Zinātniskās bibliotēkas un, jo sevišķi, tās VeA nodaļas pakalpojumus, kā arī lingvistikas kabinetu ar 12 studentu un 1 docētāja darba vietām (šajā kabinetā studentu un pasniedzēja vajadzībām paredzēti 13 magnetofoni, videomagnetofons, multimēdiju dators un satelīttelevīzijas uztvērējs), lingvistikas datorlabotratoriju ar 12 studentu darba vietām (12 multimēdiju datori ar CD ROM iekārtām), kur studenti var strādāt ar interaktīvajām valodu apmācību un citām mācību programmām. Šī laboratorija tiek izmantota gan nodarbību laikā, gan studentu patstāvīgajam studiju darbam. VeA ir 3 datorklases ar atbilstošu informatīvo nodrošinājumu, kā arī pastāvīgu pieslēgumu Internetam. VeA ir izveidots Web un vēstkopu serveris, visiem docētājiem un studentiem ir savas e-pasta adreses. Augstskolas informatīvais nodrošinājums nepārtraukti tiek atjaunots, iegādājoties jaunus, pietiekami jaudīgus datorus, multimediju tehniku un atbilstošo programmatūru
Studenti un docētāji mācību procesa nodrošināšanai izmanto Ventspils Centrālās Zinātniskās bibliotēkas pakalpojumus. Augstskolas telpās darbojas šīs bibliotēkas VeA nodaļa, kuras fondu 1999.g. janvārī veido 7 000 sējumi un 300 audiovizuālie materiāli (audio un videokasetes, CD-ROM) uzņēmējdarbībā, ekonomikā, finansēs, tirgzinībās, jurisprudencē, filozofijā, psiholoģijā valodniecībā, translatoloģijā, literatūrzinātnē, u.c. No tiem apmēram 5000 izdevumu ir svešvalodās, tai skaitā 2970 – angļu valodā, 1799 – vācu valodā, 643 – krievu valodā. Bez tam augstskolas studentiem un docētājiem ir pieejams bagātīgs fonds daiļliteratūrā, humanitārajās, tehniskajās u.c. jomās, kas ir izvietots bibliotēkas centrālajā ēkā Ventspilī, Akmeņu ielā 2. Visi bibliotēkā esošie izdevumi fiksēti elektroniskajā katalogā, ir automatizēta arī lasītāju apkalpošana. Visu bibliotēkas darbības sfēru automatizāciju nodrošina sistēma IT ALISE.
Pilnvērtīgu studiju nodrošināšanai bibliotēkas fondi tiek nepārtraukti papildināti ar jaunāko, pasaulē par kvalitatīvu atzīto mācību un zinātnisko literatūru un periodiku. Tiek iegādāta arī atbilstoša mācību, zinātniskā un uzziņu literatūra latviešu valodā. Bibliotēkas fondu papildināšanu koriģē bibliotēkas konsultatīvā padome, kurā aktīvu dalību ņem augstskolas docētāji, komplektēšanas darbā izmantojot jaunākos izdevniecību reklāmu katalogus un Internet iespējas.
Veselības nostiprināšanas, fiziskās kultūras un sporta nodarbībām studentiem ir iespējas izmantot Ventspils Olimpisko sporta halli Ventspilī, Lielajā prospektā 29 – 1, peldbaseinu Ventspilī, Sarkanmuižas dambī 1 un sporta spēļu laukumu augstskolas dārzā.

Mācību metodiskais un organizatoriskais darbs programmas izveidošanai un nodrošināšanai
Ventspils Augstskolā, lai izveidotu vadības zinību bakalaura studiju programmu un nodrošinātu šīs programmas kvalitatīvu tālāko attīstību, ar Augstskolas Senāta lēmumu ir izveidota Pārvaldības studiju programmu padome. Šobrīd padomes sastāvā ietilpst 13 cilvēku, no kuriem 3 ir studentu pārstāvji, 2 vietas ir rezervētas Ventspils uzņēmumu pārstāvjiem – speciālistiem programmas profila jautājumos, bet 8 ir Ventspils Augstskolas docētāji. Programmu padomei ir priekšsēdētājs, viņa vietnieks un sekretārs. Pārvaldības programmu padomes priekšsēdētājs vienlaikus ir arī vadības zinību bakalaura studiju programmas direktors.
Pārvaldības programmu padome izstrādā priekšlikumus un lemj par studiju programmas satura jautājumiem, par programmas tālāko attīstību, par programmas nodrošināšanu ar pasniedzēju kadriem, ar atbilstošu mācību literatūru, mācību materiāliem, aparatūru (tai skaitā datortehniku) un programmatūru, mācību ekskursijām utt.
Ventspils Augstskola ir jauna mācību iestāde, kuras vadošie docētāji savu akadēmisko pieredzi iepriekš uzkrājuši citās Latvijas un ārzemju augstskolās un pētniecības iestādēs. Tur tapusi arī liela daļa viņu radīto mācību grāmatu, zinātnisko darbu un mācību materiālu. Kopš Ventspils Augstskolas dibināšanas aizvadītajos divos tās darbības gados, šis klāsts ir papildinājies ar jaunām publikācijām un materiāliem, kas galvenokārt domāti studiju programmu metodiskās bāzes nostiprināšanai.
Auditoriju nodarbībās pasniedzēji plaši izmanto pašu gatavotos mācību metodiskos materiālus vai to komplektus, kuri pakāpeniski tiek arī publicēti gan papīra formā, gan arī ievietojot tos publiskai pieejai augstskolas lokālajā datortīklā vai Internetā. Tiek izmantotas arī sagatavoto mācību materiālu projicēšanas (tai skaitā – datorprojicēšanas) iespējas. Mācību priekšmetos, kur, atbilstoši to specifikai, ir jāveic vai nu liela apjoma skaitļošanas darbs vai arī ir nepieciešama pieeja dažādām elektroniskām datu bāzēm (statistiskām, likumdošanas u.tml.), nodarbības tiek noturētas datorklasēs. Patstāvīgam darbam studentiem līdztekus literatūras avotiem tiek norādītas arī Internet adreses papildus mācību un uzziņas materiālu meklēšanai un apguvei.
Līdz šim Ventspils Augstskolas izdevniecībā publicētie mācību līdzekļi, kuri ir domāti vadības zinību bakalaura studiju programmas vajadzībām, ir sekojoši:
A.Klauss, Uzņēmējdarbība, lekciju materiāli, , 1998, 216 lpp.,
ISBN-9984-648-00-1;
A.Klauss, Pārvaldības teorija, lekciju grafiskie materiāli, Ventspils Augstskola, 1999, 66 lpp., ISBN-9984-648-36-2;
J.Vucāns, Patstāvīgo darbu uzdevumi optimizācijas skaitliskajās metodēs, Ventspils Augstskola, 1999, 24 lpp., ISBN-9984-648-24-9.

Ar studiju programmu saistīto zinātnisko un praktisko pētījumu līmenis
Uzkrāta pētnieciskā darba pieredze veicot pētījumus tēmā “Uzņēmējdarbības vieta - Ventspils ”. Ir izstrādāta tās apakštēma “Starptautisko ieguldītāju uzņemējdarbības vietas izvēli ietekmējošie faktori” (asoc. prof. A.Klauss, stud. M.Lauva, pētījums veikts ar Ventspils Domes finansiālu atbalstu), tiek veikti sagatavošanas darbi apakštēmām “Uzņēmējdarbības vietas tirgvedība” ” (asoc. prof. A.Klauss, stud. E.Klausa un 2 līdzstrādnieki no Ventspils Attīstības aģentūras; pētījums tiks veikts ar Ventspils Attīstības aģentūras finansiālu atbalstu) un “Uzņēmējdarbības vietas Ventspils informatīvās sistēmas” ( stud. M.Lauva, stud. R.Jansons; pētījums tiks veikts ar Ventspils Domes finansiālu atbalstu).
Veikti zinātniski pētījumi un publicēti rezultāti ekonomisko, finansiālo un vadības procesu matemātisko modeļu analīzē (asoc. prof. A.Jaunzems, asoc. prof. J.Vucāns).
Veikti zinātniski pētījumi un publicēti rezultāti par līzingu kā līdzekli mārketinga mērķu sasniegšanai (asoc. prof. I.Geipele).
Analizēti ar Eiro naudas vienības ieviešanu saistītie jautājumi Eiropas Kopienas valstīs, kā arī Eiro ieviešanas iespaids uz Latvijas ekonomiku (asoc. prof. E.Kassalis).
Analizētas loģistikas virziena perspektīvas Ventspils tranzītbiznesa kompleksā (doc. P.Zālīte).
Sadarbībā ar Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūtu un Millenium (21.gadsimta) institūtu (Vašingtona, ASV) ar Ventspils Domes finansiālu atbalstu plānots veikt darbu pilotprojektā par Latvijas ekonomiskā datormodeļa izveidi un aprobāciju (asoc.prof. J.Vucāns).
Plānots iesaistīties Ventspils un tās rajona informatizācijas procesos, veidojot uz Internet tehnoloģijām balstītas datu bāzes (asistenti G.Neimanis un G.Sēja, stud. L.Rozenvalds un G.Silovs), izstrādājot informatīvo loģistikas shēmu Ventspils brīvostas pārvaldei (sadarbībā ar LIS - Latvijas Informatīvajām Sistēmām).

Programmas direktors: Dr. math., asoc. prof.
Jānis Vucāns
1999. gada 24. martā


×