< Atpakaļ

PAŠNOVĒRTĒJUMA ZIŅOJUMS PAR AKADĒMISKĀS STUDIJU PROGRAMMAS SOCIĀLO ZINĀTŅU BAKALAURA GRĀDA IEGŪŠANAI VADĪBZINĀTNĒ REALIZĀCIJU 2000./01. 2001./02.AK. G.

Akta nr.: 02-49

Izdevējs: Senāts Statuss: Spēkā esošs

Dokumenta saturs:

APSTIPRINĀTS
VeA Senāta Mācību komisijas sēdē 27.12.2002.
Protokola Nr.8
Mācību komisijas priekšsēdētāja
asoc.prof. M.Leitāne_________________
(paraksts)

APSTIPRINĀTS
VeA Senāta sēdē 27.12.2002.
Lēmums Nr. 02-49
Senāta priekšsēdētājs
___________________________
(paraksts)














SATURS

Studiju programmas izveides vēsture un raksturojums …..………..4
Programmas mērķis …………………………………..…...4
Programmas uzdevumi ...……………………………..…...5
Studiju veids………… ...……………………………..…...5
Studiju ilgums….…… ...……………………………..…...5
Studiju programmas saturs.…………………………..…...5
Studiju programmas apjoms.……..…………………..…...5
Galvenās studentiem izvirzāmās programmas prasības…..6
Studiju programmas izvērtējumu no Latvijas valsts
un reģiona attīstības viedokļa. …………..……………….6
Mācību prakses organizēšana …………………………… 8
Reklāma un informācija par studiju iespējām
programmā …..………………………………………..…. 8
Informācija par studējošo un absolventu skaitu un
struktūru ……………..…..…………………………….. 9
Imatrikulācijas un reģistrācijas nosacījumi …………………….…..9
Prasības studiju vērtēšanai un vērtēšanas kārtība………………….10
Akadēmiskā grāda piešķiršanas nosacījumi ………………………10
Studiju programmas īstenošanas līdzekļi ………………………...10
Programmu realizējošo docētāju kvalitatīvais sastāvs.…..10
Studiju programmas finansējums ………………………..11
Studiju programmas materiālās un informatīvās
bāzes nodrošinājums ………………………………..…...11
Mācību metodiskais un organizatoriskais darbs
programmas izveidošanai un nodrošināšanai ……………………..12
Ar studiju programmu saistīto zinātnisko un praktisko
pētījumu līmenis ………………………………………………….13
Sadarbība studiju programmas realizācijā ar citām VeA un ārpus
augstskolas struktūrvienībām…………………………………….14
Studiju programmas salīdzinājums ar līdzīgām
studiju programmām Latvijas un ārvalstu augstskolās.……….....14
Studiju programmas izveides vēsture un raksturojums
Vēsturiskā skatījumā VeA vadībzinātnes bakalaura studiju programmas izveide un tālākā attstība ir iedalāma divos posmos :
1) programmas izveides darbs līdz tās akeditācijai 1999.gadā ;
2) programmas tālākā attīstība un pilnveidošana pēc 1999.gada.
Runājot par pirmo no diviem minētajiem posmiem, jāatzīmē, kas tas jau pietiekami detalizēti ir aprakstīts 1999.gadā akreditācijai gatavotajā studiju programmas pašnovērtējuma ziņojumā.
Šajā pašnovērtējuma ziņojumā ir aprakstīti galvenie ar studiju programmas tālāko attīstību un pilnveidošanu saistītie procesi pēc programmas sekmīgās akreditācijas 1999.gadā.
Šeit jāatgādina, ka 1999.gada oktobrī VeA vadībzinātnes bakalaura programmu izvērtēja starptautiska ekspertu komisija, kas sastāvēja no profesora K.Smita (Bonnas Universitāte), profesora P.Džudičelli (Sorbonnas Universitāte) un profesora V.Kozlinska (Latvijas Lauksaimniecības Universitāte). Pēc ekspertu vienprātīga atzinuma programma bez jebkādiem iebildumiem tika akreditēta uz maksimālo iespējamo termiņu - 6 gadiem.
Kopš vadībzinātnes bakalaura studiju programmas akreditācijas 1999.gadā, sekojot līdzi šīs lietišķo zinātņu nozares mūsdienu attīstības tendencēm pasaulē un ņemot vērā arī 2002.gada martā precizētās Ventspils Augstskolas tālākās attīstības koncepcijas vadlīnijas, šajā studiju programmā notikušas vairākas izmaiņas.
Būtiskākā no studiju programmas izmaiņām ir saistīta ar jauna specializācijas virziena – « Informācijas tehnoloģiju lietojumi uzņēmējdarbībā un pārvaldībā » – izveidošanu. Šis virziens saistīts ar to, ka mūsdienās veidojoties tā saucamajai « informācijas sabiedrībai », dažādās dzīves jomās arvien vairāk tiek izmantotas modernās informācijas un komunikāciju tehnoloģijas, lēmumu pieņemšanā arvien vairāk tiek izmantota informācija no dažādām datu bāzēm, tā tiek apstrādāta tā radot jaunu informāciju, utt.
Vienlaikus ar augstākminētās studiju programmas jaunās specializācijas atvēršanu, konsultējotries ar darba devējiem, kā arī uzklausot pašu studentu vēlmes, vienā kopīgā «Finansu pārvaldības un vadības grāmatvedības» specializācijā ir tikušas apvienotas agrāk kā atsevišķas realizētās «Finansu pārvaldības» un «Vadības grāmatvedības» specializācijas. Tas bija vēlams arī lai, ņemot vērā studentu skaitu vienā kursā, saglabātu studiju procesa nodrošināšanai racionālu specializāciju skaitu - četras.
Tādējādi kopš 2001./2002.akadēmiskā gada Vadībzinātnes bakalaura akadēmisko studiju programma Ventspils Augstskolā tiek realizēta tādā veidā, kurā tajā pēc obligāto pamatkursu apgūšanas pirmajos divos studiju gados tālākajos divos studiju gados studentiem ir iespēja specializēties kādā no četriem praktiskāk orientētiem virzieniem :
finansu pārvaldībā un vadības grāmatvedībā,
mārketinga pārvaldībā,
loģistikas pārvaldībā,
informācijas tehnoloģiju lietojumos uzņēmējdarbībā un pārvaldībā.
Studiju programmas mērķis ir saglabāts iepriekšējais:
sagatavot speciālistus ar pietiekami nopietnu, pasaulē vispāratzītam standartam atbilstošu akadēmisko bāzes izglītību vadībzinātnē, veidojot studiju procesu tā, lai tiktu realizēti sekojoši programmas uzdevumi:
1) sagatavot studentus tālākām studijām atbilstoša profila maģistrantūras studiju programmās Latvijā (tai skaitā – VeA Uzņēmējdarbības vadības profesionālajā maģistra studiju programmā) un ārzemēs, dodot tiem nopietnas iemaņas pētniecības darbā;
2) sniegt studentiem tādu teorētisko zināšanu un prasmju kopumu pārvaldībā, tiesību zinātnēs, uzņēmējdarbības un ekonomisko procesu analīzē, informācijas tehnoloģijās, kā arī citās jomās, kas tiem pēc bakalaura studiju programmas absolvēšanas iespējami ātri ļautu sekmīgi adaptēties praktiskās uzņēmējdarbības vidē vai arī iekļauties darbā valsts pārvaldes iestādēs, tādējādi nodrošinot ar akadēmiski izglītotiem kadriem Ventspils novada un Latvijas valsts iestādes, kā arī valsts un privātās tautsaimnieciskās struktūrvienības;
3) balstot studiju programmu uz sistēmiskuma principa un akcentējot tajā pārvaldības lomu tautsaimniecisko struktūru racionālas darbības nodrošināšanā, panākt, lai bakalaura studiju noslēgumā studenti spētu:
a) izprast un tālāk analizēt uzņēmumu kā elementu uzņēmējdarbības vidē;
b) izprast saiknes starp uzņēmumu un vidi un vadītāja lomu šo saikņu veidošanā.

Joprojām kā vienīgais iespējamais studiju veids ir noteiktas pilna laika studijas.
Studiju ilgums: četri akadēmiskie gadi (astoņi semestri).

Studiju programmas saturu veido trīs daļas :
1) Obligātā daļa 99 kredītpunktu apjomā. Šajā daļā ietilpst pamatkursi ekonomikas, finansu, uzņēmējdarbības un pārvaldības teorijās, grāmatvedībā, kontrolingā, tirgzinībās, loģistikā, personālvadībā, stratēģiskajā un operatīvajā plānošānā, augstākajā matemātikā, statistikā un ekonometrijā, ekonomiskajā informātikā, tiesībās, loģikā, filozofijā, vadības psiholoģijā un pārvaldības ētikā.
2) Obligātās izvēles daļa 53 kredītpunktu apjomā, kurā vismaz 20 kredītpunkti (aptuveni viens studiju semestris) ir atvēlēti specializācijas disciplīnām studenta izvēlētajā specializācijas virzienā, bet pārējiem kredītpunktiem atbilst izvēles kursi (no noteiktu kursu sarakstiem) tiesībās, svešvalodās, ekonomikā un ekonomikas kvantitatīvajās metodēs.
3) Brīvās izvēles daļa vismaz 12 kredītpunktu apjomā, kurā tiek piedāvāti gan kursi lietišķās otrās svešvalodas apguvē, gan arī kursi vispārējā psiholoģijā, kultūras vēsturē, politoloģijā, politiskajā filozofijā, vadības socioloģijā, mūsdienu dabaszinātņu pamatproblēmās, ārzemju literatūras vēsturē u.c. Šajā daļā studentiem ir iespējams izvēlēties arī kursus, ko piedāvā Ventspils Tālākizglītības institūts, kas dibināts 1997.gadā, bet kopš 2002.gada rudens turpina savu darbību VeA Mūžizglītības nodaļas ietvaros.

Studiju programmas apjoms (kredītpunkti) ( procenti)
Obligātajā daļā 99 60 %
Obligātās izvēles daļā 53 33 %
Brīvās izvēles daļā __________ 12 7 %
Kopā 164 100 %
Studiju programmas saturs un tā realizācija nosaka tās galvenās prasības, ar kurām, studējot Ventspils Augstskolas Vadībzinātnes bakalaura studiju programmā, ir jārēķinās studentiem. Šīs prasības ir sekojošas:
&#61607; jāapgūst bāzes zināšanas pārvaldībā, ekonomikā, finansēs, uzņēmējdarbībā, grāmatvedībā, tirgvedībā, loģistikā, statistikā un augstākajā matemātikā, ekonomiskajā informātikā, tiesībās, filozofijā un psiholoģijā, kas nodrošina uzņēmumu pārvaldības izpratni;
&#61607; padziļināti jāapgūst zināšanas vienā no sekojošām jomām: finansu pārvaldībā un vadības grāmatvedībā, tirgvedības pārvaldībā, loģistikas pārvaldībā, informācijas tehnoloģiju lietojumos uzņēmējdarbībā un pārvaldībā;
&#61607; jāiemācās izprast ar uzņēmējdarbības pārvaldību saistītos psiholoģiskos un ētiskos aspektus;
&#61607; jāpapildina un jānostiprina svešvalodu (angļu un/vai vācu) zināšanas ar uzņēmējdarbības pārvaldību saistītās jomās;
&#61607; jāapgūst iemaņas lietot gan analītiskās metodes, gan arī kvantitatīvās metodes, datorus un atbilstošu programmatūru pārvaldības situāciju analīzē un lēmumu pieņemšanā;
&#61607; jāiegūst iemaņas veikt pastāvīgus pētījumus ( jāveic pētniecisks darbs ne mazāk kā 10 nedēļu pilnas noslodzes jeb 10 kredītpunktu apjomā) izvēlētā vadībzinātnes apakšnozarē un rezultātus jāapkopo bakalaura darbā, kura līmenis atbilst zinātniskas publikācijas prasībām;
&#61607; jāapliecina studiju laikā iegūtās pamatzināšanas bakalaura eksāmenā.

Gan sākotnēji veidojot studiju programmu, gan arī pēc tās akreditācijas veicot tālākās šīs programmas korekcijas, augstskolas docētāji ir veikuši kompleksu programmas izvērtējumu no Latvijas valsts un reģiona attīstības viedokļa. Tā rezultātā ir atzīts, ka Ventspils novada uzņēmējdarbības tālākai sekmīgai attīstībai vitāli svarīgi ir attīstīt vadībzinātnes bakalaura studiju programmu tā, lai uz tās bāzes, sadarbojoties augstskolas docētājiem un studentiem, viņu akadēmiskās sadarbības partneriem, kā arī Ventspils novada tautsaimniecisko struktūru pārstāvjiem, varētu veidoties pētnieciskas struktūras, kas būtu spējīgas veikt nopietnus, galvenokārt – lietišķa rakstura, pētījumus dažāda mēroga ekonomisko struktūru pārvaldībā, analīzē un prognozēšanā.
Kā akadēmiskā un līdz ar to arī pētnieciskā darba pamatstruktūrvienības augstskolā kopš 2000.gada ir izveidotas katedras. Vadībzinātnes bakalaura studiju programmas realizāciju un ar to saistīto pētnieciskā darba bāzi nodrošina 5 Ekonomikas un pārvaldības fakultātes katedras :
&#61623; Ekonomikas teorijas un kantitatīvo metožu katedra,
&#61623; Pārvaldības katedra,
&#61623; Mārketinga un loģistikas katedra,
&#61623; Finansu un grāmatvedības katedra,
&#61623; Ekonomikas informātikas un datorzinību katedra.
Pirmās divas no minētajām katedrām pamatā nodrošina studiju programmas obligāstās daļas pamatkursu pasniegšanu pirmajos divos studiju gados, bet pārējās trīs katedras nodrošina atbilstošo specializāciju kursu, kā arī savam profilam atbilstošo pamatkursu pasniegšanu. Visas katedras atbilstoši savam profilam nodrošina studentu pētnieciskā darba vadīšanu - kursa darbi, bakalaura darbi, ārpusprogrammas pētnieciskais darbs, studentu iesaistīšana pētnieciska rakstura līgumdarbu izpildē.
Svešvalodu apgūšanu vadībzinātnes bakalaura studiju programmā nodrošina docētāji no Tulkošanas studiju fakultātes – pamatā no Starpkultūru komunikācijas un moderno vlodu katedras.

Kopš 2001.gada Ventspils Augstskolā tiek realizēta arī uzņēmējdarbības vadības profesionālā maģistra studiju programma, kas saturiski ir saskaņota ar vadībzinātnes bakalaura studiju programmu un ļauj paplašināt, padziļināt un pilnveidot tajā apgūtās zināšanas.
Tādējādi, mērķa uzstādījums vadībzinātnes bakalaura studiju programmas realizācijai it tāds, lai tā kopā ar iespējām papildināt zināšanas, tālāk studējot atbilstoša profila maģistra studiju programmās, ļautu sagatavot akadēmiski pietiekami labi izglītotu jaunu prasmīgu Ventspils novada un arī pārējo Latvijas reģionu uzņēmumu vadītāju paaudzi, kura:
&#61558; pietiekami labi orientētos modernās starptautiskās uzņēmējdarbības vides problēmās gan no teorētiskās, gan praktiskās puses,
&#61558; prastu domāt un izteikties, izmantojot gan klasiskos gan arī modernos uzņēmējdarbības, ekonomikas, finansu utt. terminus un koncepcijas,
&#61558; būtu spējīga prasmīgi veikt uzņēmuma operatīvo un stratēģisko vadīšanu,
&#61558; spētu uzņemties profesionālo atbildību un pieņemt atbildīgus lēmumus.


No satura un struktūras viedokļa VeA vadībzinātnes bakalaura studiju programmā saglabātas tās pašas proporcijas starp dažādu studiju priekšmetu grupām, kuras starp tām tika iedibinātas gatavojot programmu akreditācijai 1999.gadā.. Šis sadalījums joprojām atbilst vadošajām tendencēm arī vairumā Latvijas, Rietumeiropas un Ziemeļamerikas līdzīga rakstura studiju programmās..
Kopš akreditācijas aizvadītajos gados, augstskolas studentiem, vadībai un docētājiem ir bijusi iespēja, regulāru kontaktu ceļā ar Ventspils un Latvijas uzņēmējiem, kuru vadībā studenti iziet mācību praksi vai arī izstrādā kursa vai bakalaura darbus, noskaidrot studiju programmas vājās un stiprās vietas. Informatīvas saites tiek uzturētas arī ar studiju programmas absolventiem. Visciešākais kontakts, protams, ir ar tiem bakalaura programmas absolventiem, kuri uzsākuši darbu uzņēmumos un iestādēs Ventspilī un paralēli tam turpina studijas maģistrantūrā Ventspils Augstskolā.
Minēto atgriezenisko saišu rezultātā ir veiktas korekcijas vairāku studiju kursu saturā. Tā piemēram, finansu bloka priekšmetos šobrīd salīdzinot ar pirmajiem studiju programmas realizācijas gadiem daudz pilnīgāk tiek skatīti ar budžetu veidošanām saistītie jautājumi. Loģistikas specializācijas priekšmetu grupa ir papildināta ar loģistikas informatīvo sistēmu pamatu apskatīšanu. Tās ir tiešas sekas tam, ka VeA kā sadarbības partneris bija iesaistīts ES Leonardo da Vinči programmas projekta LOGIS (Logistic Information Systems) realizācijā, kura ietvaros tika izstrādāts Loģistikas informatīvo sistēmu pilotkurss, sarakstīta un publicēta atbilstoša satura mācību grāmata angļu valodā, kuras starptautiskajā autoru kolektīvā ir arī trīs VeA docētāji: E.Rozentāle, P.Zālīte un J.Vucāns.
Par VeA vadībzinātnes bakalaura studiju programmas stipro pusi darba devēji, it sevišķi komercbanku un auditorsabiedrību pārstāvji, atzīmē VeA studentu un absolventu pietiekami augstās analītiskā darba iemaņas, labās iemaņas rīkojoties ar datortehniku un programmatūru.
Līdz šim visciešākās saites VeA vadībzinātnes bakalaura programmas realizācijā ir bijušas ar sekojošiem darba devējiem: Ventspils pilsētas domi un ar tos saistītajiem uzņēmumiem un iestādēm (piem.:”Ūdeka”, „Siltums”, „Vats”, Olimpiskais centrs „Ventspils”, utt.), ar Ventspils Brīvostas pārvaldi, a/s “Ventspils Nafta”, a/s “Ventamonjaks”, a/s „Ventbunkers”, a/s „Ventspils Tirdzniecības Osta”, dažādu Latvijas komercbanku („Hansabanka”, „Unibanka”, „Pirmā banka”, „Krājbanka”, „Pareks banka”) Ventspils filiālēm vai nodaļām, auditorsabiedrību „PriceWaterhouseCoopers” u..c.

Mācību prakses organizēšana
Ņemot vērā iepriekšteikto, tiek veicināta papildus (t.i. attiecībā pret bakalaura programmas izpildi neobligāta) iespēja studentiem praktizēties ar uzņēmējdarbības pārvaldību saistītā jomā kādā no uzņēmumiem, tā gūstot apliecinājumu apgūto akadēmisko zināšanu un iegūto prasmju pielietojamībai reālās ekonomiskās dzīves situācijās. Parasti prakse tiek realizēta vasaras mēnešos.
Prakses vietas nodrošināšana ir pašu studējošo ziņā, bet programmas docētāju pienākums ir savu zināšanu ietvaros konsultēt studentus par prakses vietas piemērotību praksei izvirzīto mērķu sasniegšanai. Aizvadīto gadu prakse liecina par to, ka katru vasaru mācību praksi realizē apmēram 30-40 VeA vadībzinātnes bakalaura studiju programmas studentu no dažādiem kursiem. Apmēram pusei no viņiem prakses vietas piedāvājums ir ticis izteikts ar VeA starpniecību (galvenokārt, tas attiecas uz prakses iespējām Ventspils uzņēmumos un ārvalstīs), bet pārējie prakses iespējas ir sameklējuši patstāvīgi.
Studiju programmas direktora un fakultātes dekāna nozīmēti docētāji no VeA puses pārrauga prakses norisi, palīdz studentiem ar praksi saistītu organizatorisku un profesionālu jautājumu kārtošanā. Prakses noslēgumā, katram studentam ir jāiesniedz studiju programmas direktoram vai viņa pilnvarotai personai pēc noteiktas formas uzrakstīta prakses atskaite, kura pēc tam publiski jāaizstāv. Par sekmīgu mācību praksi students saņem kredītpunktus atbilstoši prakses ilgumam, bet ne vairāk par 4 kredītpunktiem, kas atbilst divus mēnešus ilgai praksei.


Reklāma un informācija par studiju iespējām programmā
Informācija par vadībzinātnes bakalaura akadēmisko studiju programmu pieejama pie VeA Ekonomikas un pārvaldības fakultātes dekāna asociētā profesora Aivara Zemīša (tel: 3623127, e-pasts: aivars.zemitis@venta.lv), pie Pārvaldības studiju programmu padomes vadītāja asociētā profesora Jāņa Vucāna (tel.: 3628303, e-pasts: janisvu@venta.lv), pie citiem Ekonomikas un pārvaldības fakultātes docētājiem, pie fakultātes tehniskās sekretāres Ievas Kantmanes (tel.: 3623127, e-pasts: ievaka@venta.lv, kā arī augstskolas mājas lapā Internetā: http://www.venta.lv. Sīkāka informācija par studiju specializāciju virzieniem pieejama par finansu pārvaldību un vadības grāmatvedību pie asociētā profesora Jāņa Vucāna, par mārketinga pārvaldību pie asociētās profesores Inetas Geipeles (tel.: 3628302), par loģistikas pārvaldību pie docenta Pētera Zālītes (tel.: 3628302, e-pasts: pzalite@venta.lv), par informācijas tehnoloģiju lietojumiem uzņēmējdarbībā un pārvaldībā pie asociētā profesora Ulda Rozevska (tel.: 3628302, e-pasts: uldisro@venta.lv).
Kopš studiju programmas izveides katru gadu informācija par to vidusskolēnu auditorijā tiek izplatīta arī speciāli sagatavota bukleta veidā. Sākot ar 1999.gadu šim mērķim regulāri tiek sagatavots lielizmēra plakāts. Sākot ar 2000.gadu VeA regulāri katru gadu marta mēnesī piedalās Izglītības tematiskajās izstādēs „Skola-200…” Rīgā (Izstāžu kompleksā Ķīpsalā) un Liepājā. Bez tam par studiju iespējām VeA ik gadus informē ar paziņojumiem caur reģionālajiem un Latvijas centrālajiem laikrakstiem. Potenciālajiem programmas reflektantiem ik gadus ir bijusi iespēja tikties ar studiju programmas realizētājiem VeA Atvērto durvju dienas laikā skolēnu brīvlaikā ap Lieldienām.
Reflektanti ir izmantojuši visas no šīm informācijas iegūšanas un precizēšanas formām.
Iepriekšējo gadu uzkrātā pieredze studentu uzņemšanas procesā ir novedusi augstskolas un studiju programmas vadību pie secinājuma, ka, lai efektīvāk izmantotu studiju programmas reklamēšanai atvēlētos līdzekļus, tad mērķtiecīgāk ir apzināt šīs reklāmas mērķauditoriju – potenciālos reflektantus – un piedāvāt tai informāciju iespējami tieši – caur skolām, ar esošo studentu palīdzību, u.tml. Tiek praktizēti studentu un docētāju braucieni uz tām skolām, no kurām iepriekšējs gados ir bijuši relatīvi daudzi studētgribētāji Ventspils Augstskolā.


Informācija par studējošo un absolventu skaitu vadībzinātnes bakalaura studiju programmā
Informācija par sudējošo skaitu VeA vadībzinātnes bakalaura studiju programmā laika posmā no 2000. līdz 2002.gadam apkopota sekojošajā tabulā (stāvoklis uz atbilstošā gada 1.oktobri):

Mācās Tai skaitā Bakal. Tai skaitā
Gads sievie-tes par budžeta par maksu grādu
ieguvuši sievie-tes Atskai-tīti
Uzņemti 1. kursā 2. k. 3. k. 4. k. Kopā līdzek-ļiem
2000 132 132 69 62 63 326 141 326 - - - 11
2001 157 154 125 68 61 408 192 367 41 62 30 10
2002 94 94 148 122 66 430 203 334 96 61 34 14



Imatrikulācijas un reģistrācijas nosacījumi
Atbilstoši VeA Imatrikulācijas noteikumiem par VeA vadībzinātnes bakalaura studiju programmas studentiem var kļūt Latvijas Republikas pilsoņi vai pastāvīgie iedzīvotāji, kā arī ārzemnieki, kas ieguvuši vispārējo vidējo izglītību, sekmīgi nokārtojuši iestājpārbaudījumus un izturējuši konkursu. Iestājpārbaudījumu laiku un saturu nosaka VeA iestājeksāmenu komisija.
Stājoties VeA un pretendējot uz studiju apmaksu no Latvijas valsts un Ventspils pilsētas pašvaldības budžeta līdzekļiem, vadībzinātnes bakalaura studiju programmas reflektantiem līdz ši ir ticis organizēts konkurss ar pārbaudījumiem matemātikā un svešvalodā (kopš 2001.gada svešvalodas zināšanas tiek vērtētas pēc LR IZM ISEC izsniegtā sertifikāta).. Tiesības tikt uzņemtiem studiju programmā par budžeta līdzekļiem ārpus konkursa ir godalgoto vietu ieguvējiem Latvijas, Eiropas vai Pasaules skolēnu olimpiādēs ekonomikā, matemātikā, datorzinātnēs, fizikā, ķīmijā.
Konkursu izturējušajiem reflektantiem ik gadu līdz konkursa komisijas norādītam datumam ir tiesības reģistrēties studijām atbilstošajā studiju programmā. Ja pēc minētā datuma viens vai vairāki no vadībzinātnes bakalaura studiju programmā konkursu izturējušajiem reflektantiem studijām šajā programmā nav reģistrējies, tad šīs reģistrēšanās tiesības rindas kārtībā pāriet pie nākamajiem pēc konkursa noteikumiem veiksmīgākajiem reflektantiem.


Prasības studiju vērtēšanai un vērtēšanas kārtība
Zināšanu vērtēšana atsevišķos studiju priekšmetos notiek pēc VeA pieņemtajām vērtēšanas normām – pēc 10 ballu skalas. Līdz ar to katram mācību priekšmetam atbilstošos kredītpunktus students iegūst, saņemot par šo priekšmetu sekmīgu vērtējumu diapazonā no 4 (gandrīz apmierinoši) līdz 10 (izcili). ).


Akadēmiskā grāda piešķiršanas nosacījumi
Lai iegūtu vadībzinātnes bakalaura akadēmisko grādu jābūt sekmīgi izpildītām visām studiju programmas prasībām, ieskaitot bakalaura darba sekmīgu aizstāvēšanu un bakalaura eksāmena nokārtošanu. Pie bakalaura darba aizstāvēšanas un bakalaura eksāmena kārtošanas students tiek pielaists tikai pēc visu pārējo studiju programmā paredzēto akadēmisko saistību sekmīgas nokārtošanas.
Piešķirto akadēmisko grādu – vadībzinātnes bakalaurs – ar papildus ierakstu par apgūto specializāciju (apgūtajām specializācijām) (finansu pārvaldībā un vadības grāmatvedībā, tirgvedības pārvaldībā, loģistikas pārvaldībā, informācijas tehnoloģiju lietojumos uzņēmējdarbībā un pārvaldībā ) apliecina VeA izsniegts bakalaura diploms.



Studiju programmas īstenošanas līdzekļi

2000./2001. un 2001./2002. akadēmiskajos gados Ventspils Augstskolas vadībzinātnes bakalaura akadēmisko studiju programmas realizācijā ir piedalījušies:
17 zinātņu doktori (tai skaitā 13 no augstskolas Ekonomikas un pārvaldības fakultātes),
13 zinātņu maģistri (tai skaitā 9 no augstskolas Ekonomikas un pārvaldības fakultātes),
un
7 paralēli darbam maģistrantūrā studējoši docētāji.

Studiju programmas obligātās daļas priekšmetus pamatā nodrošina pasniedzēji, kas visu darba nedēļu uzturas Ventspilī, savukārt atsevišķās specializācijās (it sevišķi loģistikas un mārketinga pārvaldības jomās) nozīmīgu daļu priekšmetu pasniedz viesdocētāji. Līdz ar to pasniedzēju vadīts studentu pētnieciskais darbs šajās jomās nav pietiekami izvērsts. Tādējādi par vienu no galvenajiem uzdevumiem studiju programmas sekmīgas tālākās realizācijas nodrošināšanai ir jāizvirza docētāju sastāva nostiprināšanu ar jauniem pašā Ventspils Augstskolā un tās sadarbības augstskolās apmācītiem pasniedzējiem, lai nodrošinātu specializācijas priekšmetu pasniegšanu tajās jomās, kur vietējo kadru skaitliskais sastāvs līdz šim ir bijis nepietiekošs, mūsdienu prasībām atbilstošā līmenī, kas būtu balstīts uz pašā augstskolā veicamo pētniecisko darbu.

Studiju programmas finansējums
Studiju programma 2000./2001. akadēmiskajā gadā tika finansēta no Valsts budžeta līdzekļiem un Ventspils pilsētas pašvaldības budžeta līdzekļiem, bet 2001./2002. akadēmiskajā gadā papildus jau minētajiem studiju programmas finansējuma avotiem klāt nāca arī fizisko un juridisko personu iemaksas, jo tika uzsākta t.s. „maksas” studentu uzņemšana vadībzinātnes bakalaura studiju programmā. No valsts budžeta 2001./2002. akadēmiskajā gadā daļēji tika finansēta 140 vadībzinātnes bakalaura studiju programmas studentu izglītošana.
Finansēšanas jautājumus Ventspils Augstskolai no Valsts budžeta līdzekļiem un no Ventspils pilsētas pašvaldības budžeta līdzekļiem nosaka Latvijas Republikas Ministru Kabineta 1997. gada 23. jūlija rīkojumu Nr. 384 un 1997. gada 1. septembra līgums starp LR MK un Ventspils pilsētas domi “Par Ventspils Augstskolas finansēšanu”.

Studiju programmas materiālās un informatīvās bāzes nodrošinājums
Studiju procesa nodrošināšanai vadībzinātnes bakalaura studiju programmā tiek izmantota Ventspils Augstskolas materiālā un informatīvā bāze. Nodarbības studiju programmā studējošajiem notiek Ventspils Augstskolas telpās Ventspilī, Inženieru ielā 101. Studējošie mācību procesā izmanto Ventspils Bibliotēkas un, jo sevišķi, tās VeA nodaļas pakalpojumus. VeA ir 4 datorklases; studentu lietošanā ir 120 datoru ar atbilstošu informatīvo nodrošinājumu, kā arī pastāvīgu pieslēgumu Internetam. VeA ir izveidots Web un vēstkopu serveris, visiem docētājiem un studentiem ir savas e-pasta adreses. Augstskolas informatīvais nodrošinājums nepārtraukti tiek atjaunots, iegādājoties jaunus, pietiekami jaudīgus datorus, multimediju tehniku un atbilstošo programmatūru
Studenti un docētāji mācību procesa nodrošināšanai izmanto Ventspils Bibliotēkas pakalpojumus. Augstskolas telpās darbojas šīs bibliotēkas VeA nodaļa, kuras fondu 2002.g. beigās veido vairāk par 14 000 sējumu un aptuveni 460 audiovizuālie materiāli (audio un videokasetes, CD-ROM) uzņēmējdarbībā, ekonomikā, finansēs, tirgzinībās, jurisprudencē, filozofijā, psiholoģijā valodniecībā, translatoloģijā, literatūrzinātnē, u.c. No tiem apmēram 7000 izdevumu ir svešvalodās (pamatā – angļu, vācu un krievu valodās). Bez tam augstskolas studentiem un docētājiem ir pieejams bagātīgs fonds daiļliteratūrā, humanitārajās, tehniskajās u.c. jomās, kas ir izvietots bibliotēkas centrālajā ēkā Ventspilī, Akmeņu ielā 2. Visi bibliotēkā esošie izdevumi fiksēti elektroniskajā katalogā, ir automatizēta arī lasītāju apkalpošana. Visu bibliotēkas darbības sfēru automatizāciju nodrošina sistēma IT ALISE. Bibliotēkas klientiem ir nodrošināta pieeja starptautiskām pilntekstu datu bāzēm, kas tiek nodrošināta uz līguma pamata ar Latvijas Bibliotēku konsorciju. VeA bibliotēkas klientiem tiek piedāvāta Latvijas bibliotēku vienotā lasītāju karte (maksa Ls 2,- gadā), ar kuru ir tiesības būt par lasītāju nozīmīgākajās Latvijas bibliotēkās ar akadēmisko grāmatu krājumiem (Nacionālā biblotēka, Misiņa bibliotēka, LZA Fundamentālā bibliotēka, LU Fundamentālā bibliotēka, RTU bibliotēka, LLU bibliotēka, Ventspils Bibliotēka).
Pilnvērtīgu studiju nodrošināšanai bibliotēkas fondi tiek nepārtraukti papildināti ar jaunāko, pasaulē par kvalitatīvu atzīto mācību un zinātnisko literatūru un periodiku. Tiek iegādāta arī atbilstoša mācību, zinātniskā un uzziņu literatūra latviešu valodā. Bibliotēkas fondu papildināšanu koriģē bibliotēkas konsultatīvā padome, kurā aktīvu dalību ņem augstskolas docētāji, komplektēšanas darbā izmantojot jaunākos izdevniecību reklāmu katalogus un Internet iespējas.
Veselības nostiprināšanas, fiziskās kultūras un sporta nodarbībām studentiem ir iespējas izmantot Ventspils Olimpisko sporta spēļu halli un ledus halli Ventspilī, Lielajā prospektā 29 – 1, Ventspils skolu sporta zāles, peldbaseinu Ventspilī, Sarkanmuižas dambī 1 un sporta spēļu laukumu augstskolas dārzā.


Mācību metodiskais un organizatoriskais darbs programmas izveidošanai un nodrošināšanai
Ventspils Augstskolā, lai nodrošinātu vadībzinātnes bakalaura studiju programmas kvalitatīvu tālāko attīstību, ar Augstskolas Senāta lēmumu ir izveidota Pārvaldības studiju programmu padome. Padomes sastāvā ietilpst 12 cilvēku, no kuriem 3 ir studentu pārstāvji, 2 vietas ir rezervētas Ventspils uzņēmumu pieaicinātiem pārstāvjiem – speciālistiem programmas profila jautājumos, bet 7 ir Ventspils Augstskolas docētāji. Programmu padomei ir priekšsēdētājs un sekretārs. Pārvaldības programmu padomes vadītājs vienlaikus ir arī vadībzinātnes bakalaura studiju programmas direktors.
Pārvaldības programmu padome izstrādā priekšlikumus un lemj par studiju programmas satura jautājumiem, par programmas tālāko attīstību, par programmas nodrošināšanu ar pasniedzēju kadriem, ar atbilstošu mācību literatūru, mācību materiāliem, aparatūru (tai skaitā datortehniku) un programmatūru, mācību ekskursijām utt.
Laikā kopš 2000.gada pēc Ekonomikas un pārvaldības fakultātes Domes izveidošanas Pārvaldības studiju programmu padomes kompetences jautājumi, ņemot vērā fakultātes Domes un minētās padomes sastāvu pārklāšanos, risināti fakuātes Domes sēžu ietvaros. Visas būtiskākās izmaiņas studiju programmā ir pieņemtas ar fakultātes Domes balsojumu, bet nepieciešamības gadījumā (piem., izmaiņas studiju programmas obligātajā daļā) – arī ar augstskolas Senāta balsojumu.
Ventspils Augstskolas vadošie docētāji savu kursu nodrošināšanai ar mācību metodiskajiem materiāliem veido to komplektus – vizuālos izdales materiālus, semināru nodarbībās izskatāmo uzdevumu un problēmu sarakstus, lekciju konspektus. Tie tiek plaši izmantoti auditoriju nodarbībās un pakāpeniski tiek arī publicēti gan papīra formā, gan arī ievietojot tos publiskai pieejai augstskolas lokālajā datortīklā vai Internetā. Tiek izmantotas arī sagatavoto mācību materiālu projicēšanas (tai skaitā – datorprojicēšanas) iespējas. Mācību priekšmetos, kur, atbilstoši to specifikai, ir jāveic vai nu liela apjoma skaitļošanas darbs vai arī ir nepieciešama pieeja dažādām elektroniskām datu bāzēm (statistiskām, likumdošanas u.tml.), nodarbības tiek noturētas datorklasēs. Patstāvīgam darbam studentiem līdztekus literatūras avotiem tiek norādītas arī Internet adreses papildus mācību un uzziņas materiālu meklēšanai un apguvei.
Līdz šim Ventspils Augstskolas publicētie mācību līdzekļi, kuri ir domāti vadībzinātnes bakalaura studiju programmas vajadzībām, ir sekojoši:
A.Klauss, Uzņēmējdarbība, lekciju materiāli, 1998, 216 lpp.,
A.Klauss, Pārvaldības teorija, lekciju grafiskie materiāli, Ventspils Augstskola, 1999, 66 lpp.,
A.Klauss, Kontrolings, 2000, Preses nams.

A.Klauss, Zinības vadītājam, 2002, Preses nams.
A.Jaunzems, Matemātika, lekciju materiāli, 2000 -2002, VeA.
A.Jaunzems, Finansu matemātika, lekciju materiāli, 2000, VeA.
A.Jaunzems, Ekonometrija, lekciju materiāli, 2000-2002, VeA.
A.Jaunzems, Operāciju pētīšana, lekciju materiāli, VeA.
A.Jaunzems, E.Vasermanis, Riska analīze, kursa materiāli, Eirofakultāte, 2001, 195 lpp.
E.Ginters, …, E.Rozentale, P.Zalite, J.Vucans, Logistics Information Systems, 2002, Parts 1 and 2.

Tajā pašā laikā samērā lielā piepūle, kas ir saistīta ar daudzu jaunu kursu vienlaicīgu gatavošanu, pagaidām ir bijusi bremzējošs faktors docētāju zinātniskajam darbam studiju programmas profila jomās – jau tuvākajā nākotnē tam būtu jāizvēršas krietni plašāk, lielā mērā ņemot vērā Ventspils uzņēmumu un iestāžu intereses un iespējas.

Ar studiju programmu saistīto zinātnisko un praktisko pētījumu līmenis
Studiju programmā nodarbinātie docētāji lielāko daļu sava zinātniskā potenciāla uzkrājuši savās iepriekšējās darba vietās, kur tie strādājuši vēl pirms darba Ventspils Augstskolā. Pasniedzēju zinātniskais veikums līdz vadībzinātnes bakalaura programmas akreditācijai 1999.gadā aprakstīts programmas akreditācijas dokumentos un to šeit netiek atkārtoti uzskaitīts.
Laika posmā kopš 2000.gada sākuma VeA docētāju ziātniskais veikums ir seojošš :
&#61623; Izstrādāts pasūtījuma līgumdarbs „A/s „Ventbunkers” informatīvās sistēmas izvēle” (asoc. prof. U.Rozevskis).
&#61623; Analizēti vērtspapīru tehniskās analīzes dažādi aspekti (asoc. prof. S.Hiļkevičs).
&#61623; Uz līguma pamata ar a/s „Sonex” izstrādāts pasūtījuma līgumdarbs „Projekta „e-Ventspils” priekšizpēte” (asoc. prof. S.Hiļkevičs).
&#61623; Realizēts pētījums „Pasažieru plūsmas uz un no Ventspils” (asoc.prof. S.Hiļkevičs).
&#61623; Realizēts pētījums „Pasažieru plūsmas prognoze Ventspils starptautiskajai lidostai laikā līdz 2020.gadam” (asoc.prof. S.Hiļkevičs).
&#61623; Iegūti un publicēti rezultāti patērētāju izturēšanās modelēšanā uzkrāšanas – patērēšanas procesā (lektore A.Vucāne, asoc. prof.. J.Vucāns).
&#61623; Veikti pētījumi par Baltijas valstu uzņēmējdarbības makrovides vērtēšanā un prognozēšanā (lektore A.Vucāne, asoc. prof.. J.Vucāns).
&#61623; Starptautiskā Leonardo da Vinči programmas projekta LOGIS ietvaros veikts izpētes darbs un aprakstīti iegūtie rezultāti sakarā ar starptautiskiem standartiem atbilstoša studiju kursa Logistics Information Systems izstrādi(asistente E.Rozentāle, docents P.Zālīte, asoc.prof. J.Vucāns).
&#61623; Starptautiska sadarbības projekta CoCoNet ietvaros veikts pētniecisks darbs un publicēti rezultāti par mazā un vidējā konkurētspējas paaugstināšanas pasākumiem, sadarbojoties Latvijas, Igaunijas un Somijas uzņēmējiem un ar uzņēmējdarbības attīstīšanu saistītajām struktūrām (asoc. prof. J.Vucāns).
&#61623; ES 5.ietvara programmas zinātnes un tehnoloģiju attīstībai projekta AVANTI ietvaros veikts pētnieciskais darbs par elektroniskās informācijas izplatīšanas un apmaiņas iespēju pilnveidošanu Ventspilī, balstoties uz projekta industriālo partneru Microsoft, Fujitsu, kā arī Softex jaunajām izstrādēm (asoc. prof. S.Hiļkevičs, asoc. prof. J.Vucāns).
&#61623; Veikts pētnieciskais darbs un publicēti rezultāti par dažādiem finansu matemātikas lietojumu aspektiem (asoc.prof. A.Jaunzems).
&#61623; Veikts pētnieciskais darbs un publicēti rezultāti par Latvijas pašvaldību naudas līdzekļu pārvaldības aktualitātēm (lektore I.Matvejeva).
&#61623; A.Klausa publikācijas.
&#61623; I.Geipeles publikācijas.
&#61623; U.Rozevska publikācijas.



Sadarbība studiju programmas realizācijā ar citām VeA un ārpus augstskolas struktūrvienībām
Vadībzinātnes bakalaura akadēmisko studiju programmu pamatā nodrošina VeA Ekonomikas un pārvaldības fakultātes pilnas slodzes docētāji.
Programmas valodu bloka un brīvās izvēles daļas pasniegšanā notiek sadarbība VeA Tulkošanas studiju fakultāti. Brīvās izvēles daļas priekšmetu pasniegšanā notiek sadarbība ar Ventspils Tālākizglītības institūtu (vadītāja I.Buņķe).
Līdzšinējā Ventspils Augstskolas darbības laikā, realizējot vadībzinātnes bakalaura studiju programmu, produktīva bijusi akadēmiskā sadarbība ar Vestkistes Profesionālo augstskolu Heidē, Vācijā, (tajā studentu apmaiņas programmu ietvaros vismaz vienu studiju semestri mācījušies aptuveni 15 VeA studenti; šīs augstskolas profesori vairākkārt ar studiju kursiem viesojušies VeA), ar Laurea Politehnisko augstskolu Somijā, ar kuru uzsākta sekmīga studentu un docētāju apmaiņa ES Socrates Erasmus programmas ietvaros, kā arī ar Agderas Universitātes koledžu Norvēģijā, kur uz noslēgta sadarbības līguma pamata ar Norvēģijas valdības finansiālu atbalstu ilgstoši (pa 3 gadiem katrs) studē 3 Vea studenti.
Kā vēl viens nozīmīgs sadarbības partneris studiju programmas izveidē un realizācijā jāatzīmē EiroFakultāte: Tartu-Rīga-Viļņa, kura devusi konsultatīvo atbalstu studiju programmas izveidē jau no šī darba pirmsākumiem. Vairāki programmas docētāji paši izgājuši EiroFakultātes skolu gan kā tās kursu klausītāji, gan arī vēlāk kā tās kursu docētāji vai ārzemju vieslektoru konsultanti (asoc. profesori A.Jaunzems, B.Sloka, J.Vucāns). Arī programmas realizācijas gaitā augstskolas akadēmiskā dzīves ritma uzturēšanai ik gadu tiek uzaicināti vieslektori no EiroFakutātes ar lekcijām par aktuālām, studiju programmas profilam atbilstošām tēmām (Prof. Dr. A.Saethers, Prof. Dr. G.Kristensens, A.Vanags, u.c.).
Lai izzinātu attiecīgās nozares darba tirgus specifiku un virzību, atsevišķi programmas docētāji darbojas vai uztur ciešus kontaktus ar studiju profilam atbilstošām valsts institūcijām un profesionālām biedrībām vai asociācijām (Latvijas Aktuāru asociācija – asoc. prof. J.Vucāns, Latvijas Statistiķu Asociācija – asoc. prof. A.Jaunzems, lektore I.Balode, asoc. prof. J.Vucāns, utt.). Šie sakari un caur tiem iegūtā informācija lieti noder gan studiju kursu satura paplašināšanai un aktualizēšanai, gan arī, lai palīdzētu studentiem sameklēt atbilstošas prakses vietas
Šajā sakarā tiek meklētas arvien plašākas iespējas arī sadarbībai ar Ventspils reģiona uzņēmumiem, valsts un pašvaldību un iestādēm, arī ar bankām, apdrošināšanas sabiedrībām, fondu biržām, Finansu un kapitāla tirgus komisiju, utt.

Studiju programmas salīdzinājums ar līdzīgām studiju programmām Latvijas un ārvalstu augstskolās
Šobrīd Latvijā vadībzinātnes bakalaura studiju programma vēl tiek realizēta arī Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultātē. Lietuvā, piemēram, šādas programmas realizē gan Viļņas Universitātē, gan arī Vītauta Lielā Universitātē Kauņā.
Vadībzinātnes (business administration) studiju programmām gan pasaulē, gan arī Latvijā ir izveidojies zināms standarts par tajās obligāti iekļaujamajiem vispārīgajiem studiju kursiem. Šī standartizētā daļa ietver, piemēram, pamatkursus ekonomikas, finansu, uzņēmējdarbības un pārvaldības teorijās, grāmatvedībā, statistikā un augstākajā matemātikā, ekonomiskajā informātikā, tiesībās, filozofijā un psiholoģijā.
Ventspils Augstskola savu specifisko vietu Latvijas augstākās izglītības sistēmā, realizējot savu vadībzinātnes bakalaura studiju programmu , cenšas noturēt, veidojot tādas šīs programmas izvēles daļas (t.i. – specializāciju daļas), kādas atbilst esošajam un potenciālajam darba tirgus pieprasījumam Latvijā, Eiropā un arī visā pasaulē.
Kā jau iepriekš minēts, sākot ar trešo studiju gadu, vadībzinātnes bakalaura programmas studentiem tiks dota iespēja specializēties kādā no četriem virzieniem:
&#61623; finansu pārvaldībā un vadības grāmatvedībā,
&#61623; mārketinga pārvaldībā,
&#61623; loģistikas pārvaldībā,
&#61623; informācijas tehnoloģiju lietojumos uzņēmējdarbībā un pārvaldībā..
Visi specializāciju virzieni tiek veidoti tā, lai bez speciālo priekšmetu apguves tajos tiktu akcentēta tieši pārvaldības jeb menedžmenta loma.
Vadībzinātnes bakalaura studiju programmas atbilstību starptautiskiem standartiem Ekonomikas un pārvaldības studiju nodaļa nodrošina, uzturot ciešus kontaktus ar saviem ārzemju sadarbības partneriem Vācijā (Vestkistes profesionālā augstskola), Īrijā (Karlovas tehnoloģiskais institūts) un Norvēģijā (Agderas koledža), kā arī nodrošinot saviem labākajiem studentiem iespējas atsevišķus studiju periodus studēt un praktizēties ārzemēs. Ārzemju kontaktus izmanto arī nodaļas docētāji savas profesionālās kvalifikācijas pilnveidošanai.
VeA Ekonomikas un pārvaldības studiju fakultāte apzinās arī to, ka ilglaicīgā perspektīvā, mainoties pieprasījumam darba tirgū, tai jābūt savā darbībā maksimāli elastīgai, spējīgai ātri piemēroties situācijai. Līdz ar to arī tās realizētajām studiju programmām jābūt tādām, lai elastīgi un jaunajiem apstākļiem piemēroties spējīgi būtu gan esošie, gan arī augstskolu jau beigušie studenti. Uz to arī tiek virzīts fakultātes docētāju darbs.
Līdz šim Ventspils Augstskolas vadībzinātnes bakalaura studiju programma saturiski veidota tā, lai tā galvenajos vilcienos atbilstu Eiropas un Ziemeļamerikas universitātēs iedibinātajiem šādu programmu izveides pamatprincipiem. Studiju programmas saturs atspoguļots 1. pielikumā, bet tās realizācijas plāns – 2.pielikumā.

Ņemot vērā augstāk izklāstīto uzskatu, ka pārskata periodā – 2000./2001. un 2001./2002. akadēmiskajos gados VeA realizējamā vadībzinātnes bakalaura akadēmisko studiju programma ir atbildusi starptautiskām šāda veida studiju programmu prasībām. Kā galveno uzdevumu studiju programmas sekmīgas tālākās realizācijas nodrošināšanā saskatu pasniedzēju sastāva nostiprināšanu ar jauniem pašā Ventspils Augstskolā un tās sadarbības augstskolās apmācītiem pasniedzējiem, lai nodrošinātu specializācijas priekšmetu pasniegšanu (it sevišķi loģistikas un mārketinga pārvaldības jomās, kur vietējo kadru skaitliskais sastāvs līdz šim ir bijis nepietiekošs) mūsdienu prasībām atbilstošā līmenī, kas būtu balstīts uz pašā augstskolā veicamo pētniecisko darbu.

Programmas direktors, Dr. math., asoc. prof.
Jānis Vucāns
2002. gada 24. decembrī


×