< Atpakaļ

VeA STRUKTŪRVIENĪBU REORGANIZĀCIJA UN JAUNU STRUKTŪRVIENĪBU VEIDOŠANA

Akta nr.: 00-3

Izdevējs: Senāts Statuss: Spēkā esošs

Dokumenta saturs:

Apspriesti un galvenajās līnijās atbalstīti VeA Ekonomikas un pārvaldības nodaļas sēdē 2000. gada 2.martā, kā arī VeA Tulkošanas studiju nodaļas profesoru sēdē 2000. gada 5. martā


Lai nodrošinātu sekmīgu tālāko ar ekonomiku un pārvaldību, kā arī ar tulkošanas studijām saistīto mācību un pētniecības darbu Ventspils Augstskolā Ekonomikas un pārvaldības nodaļas (turpmār EPN), kā arī Tulkošanas studiju nodaļas (turpmāk TSN) pasniedzēji uzskata par mērķtiecīgu veidot profesoru grupas kā akadēmiskā darba organizatoriskās pamatstruktūrvienības. To pamatuzdevumi būtu mācību, metodiskā un pētniecības darba pārraudzība un vadīšana savam atbilstoši savam akadēmiskajam profilam, ietverot šajos uzdevumos profesoru grupu kadru sastāva veidošanu.

Šī organizatoriskās struktūras veidošana būtu jāveic pakāpeniski, paturot prātā, ka perspektīvā līdz ar bakalaura, maģistra (no 2001. gada 1. septembra) un profesionālo studiju programmu nokomplektēšanu ar kvalificētiem pasniedzēju kadriem, EPN būtu izveidojamas sekojošas deviņas profesoru grupas:

a) Profesora grupa uzņēmējdarbībā un pārvaldības teorijā,
b) Profesora grupa ekonomikas teorijā,
c) Profesora grupa kvantitatīvajās metodēs,
d) Profesora grupa tirgvedības pārvaldībā,
e) Profesora grupa loģistikas pārvaldībā,
f) Profesora grupa finansu teorijā un pārvaldībā
g) Profesora grupa vadības grāmatvedībā un auditā,
h) Profesora grupa datorzinību un informācijas tehnoloģiju jautājumos,
i) Profesora grupa starptautiskās ekonomiskās integrācijas un tiesību jautājumos.

TSN būtu izveidojamas četras profesoru grupas:

a) Profesora grupa “Translatoloģija: rakstiskā tulkošana”.
b) Profesora grupa “Translatoloģija: mutiskā tulkošana”.
c) Profesora grupa lietišķajā valodniecībā.
d) Profesora grupa starpkultūru komunikācijā.

Pirmais organizatoriskā darba etaps būtu veicams līdz 2000. gada 1.septembrim – brīdim, kad vadībzinātnes bakalaura studiju programma un abas tulkošanas studiju profesionālās programmas sāks strādāt ar pilnu “kursu komplektu”. Šajā pirmajā posmā, ņemot vērā reālo akadēmiskā darba sadalījumu nodaļās, EPN būtu jāuzveido sešas profesoru grupas, savstarpēji apvienojot dažas no perspektīvā plānojuma grupām:

A. Profesora grupa uzņēmējdarbībā un pārvaldības teorijā,
B. Profesora grupa ekonomikas teorijā un kvantitatīvajās metodēs,
C. Profesora grupa tirgvedībā un loģistikā,
D. Profesora grupa finansēs un grāmatvedībā,
E. Profesora grupa datorzinību un informācijas tehnoloģiju jautājumos,
F. Profesora grupa starptautiskās ekonomiskās integrācijas un tiesību jautājumos.
TSN jau sākotnēji būtu jāveido visas četras augstāk minētās profesoru grupas.

Profesora grupas izveide nozīmē arī atbilstošas dokumentācijas – to darbību reglamentējošo nolikumu - izstrādi un apstiprināšanu VeA Senātā, kā arī grupu vadītāja iecelšanas (ievēlēšanas) mehānisma izstrādi.
Par profesora grupas vadītāju varētu pretendēt būt jebkurš VeA štata docētājs ar doktora zinātnisko grādu, kas vai nu ir ievēlēts (vai ar pavēli iecelts, kamēr vēl VeA nav vēlētu atbilstošo amatu) par profesoru vai asociēto profesoru.

Shēma kļūšanai par profesoru grupas vadītāju varētu būt sekojoša.
1) Profesoru grupas vadītāja amata pretendentam ir jāizstrādā un nodaļas sēdē jāaizstāv profesora grupas darbības un perspektīvās attīstības koncepcija.
2) Pēc pretendentu ziņojumu noklausīšanās un izvērtēšanas nodaļas sēde slēgtā balsošanā lemj par pretendenta rekomendēšanu profesoru grupas vadītāja amatam.
3) Nodaļas vadītājs iesniedz VeA Rektoram nodaļas sēdes protokola izrakstu ar rekomendāciju par pretendenta iecelšanu profesoru grupas vadītāja amatā.
4) Pamatojoties uz šo nodaļas sēdes rekomendāciju VeA Rektors izdod rīkojumu par attiecīgā docētāja iecelšanu par profesoru grupas vadītāju.

Materiālās kompensācijas mehānisms par profesoru grupas vadītāja pienākumu veikšanu būtu sekojošs.
Profesoriem vai asociētajiem profesoriem, kas pilda arī profesoru grupu vadītāju pienākumus, pilna akadēmiskā darba slodze VeA sastāvētu no 6 auditoriju kontaktstundām nedēļā (uzskatot, ka 2 auditoriju kontakstundu ekviavalentu viņi velta profesoru grupu vadītāju pienākumu veikšanai). Visiem pārējiem profesoriem vai asociētajiem profesoriem pilna akadēmiskā darba slodze VeA sastāvētu no 8 auditoriju kontaktstundām nedēļā.
Lai nerastos pārpratumi ar darba laika uzskaiti, šeit jāuzsver, ka termins “auditoriju kontaktstundas ekviavalents” kā darba mērvienība ietver sevī ne tikai nodarbības novadīšanu vienas akadēmiskās stundas garumā, bet arī sagatavošanos tai, zināšanu pārbaudi un citus ar studiju priekšmeta pasniegšanu saistītus darbus.

Šķiet, ka tīri simboliski piemērotākais brīdis šo strukturālo pārmaiņu nofiksēšanai būtu 2000.gada 1.septembris, kad VeA studenti jau mācīsies četros kursos, t.i. pamatstudiju programmas tiks realizētas pilnā apjomā. Ekonomikas un pārvaldības nodaļas studentu kopskaits tad būs pārsniedzis 300 (aptuveni 320), bet Tulkošanas studiju nodaļas studentu kopskaits būs aptuveni 145.
Sākotnēji Ekonomikas un pārvaldības nodaļā viena profesoru grupa vidēji apkalpos mazliet vairāk par 50 studentiem. Vēlāk, visos bakalaura programmas kursos palielinoties studentu skaitam (no 70 uz 120) un atverot maģistra studiju programmu, uz 480 bakalaura programmas un 80 maģistra programmas studentiem ir plānotas deviņas profesoru grupas, kas vidēji sastāda 62 studentus uz vienu profesoru grupu.
Tulkošanas studiju nodaļā viena profesoru grupa vidēji apkalpos 108 studentus.


Sagatavoja
Jānis Vucāns
28.02.2000
Papildināja
Jānis Sīlis
05.04.2000


×